. . . . . . .
Menu
. . . . . . .
Aktuality
31.08.13USA 2013
25.04.13Šanghaj
18.10.11Svatba
02.06.10CEC 2010 - 3. závod
. . . . . . .
Rusko 2 - Tver & Moskva (11/2008)
Trošku nečekaně jsem se cca před měsícem dozvěděl, že po mně DAW zase touží v Rusku. No, to mi nějak nevadilo, aspoň si tentokrát uškudlím jeden den na Moskvu.
Času nebylo nazbyt a obstarání víza se neobešlo bez peripetií, které vyústily až v to, že jsem si musel přebookovat letenku o jeden den oproti plánu. Nakonec jsem tedy 6. 11. odfrčel do Moskvy, tam jsem se nechal nabrat do auta a frčel do Tveru pracovat.
První noc jsem byl v hotelu, kde recepční neuměla ani žbla anglicky, německy, nic. Dorozumění s mojí ruštinou bylo celkem výživný, ale nakonec úspěšný. Hotel OK, snídaně OK, jen ta domluva.
Ráno mi místní kolegové prozradili, že ten hotel dřív býval bordel. Ale abych neměl strach, že býval z těch luxusnějších - vířivky, fontánky a tak :)
V Tveru jsem pracoval od rána do večera, víkendu neznaje, až do 13.11. V pátek 14. jsme potom sbalili kufry a jeli do Moskvy. Němečtí kolegové frčeli domů a já na vlak a hurá do centra Moskvy.
Ještě stručný popis Tveru. Město má tuším kolem 0,5 mil. obyvatel a je na tahu Moskva - Petrohrad. Řekl bych tedy, že průměrné nebo možná spíš trošku nadprůměrné ruské město, co se týče životní úrovně. Centrum tam vypadá civilizovaně, jako kdekoliv jinde. Na prostředcích veřejné dopravy je vidět, že už mají mnoho za sebou. Silnice jsou v podobném stavu jako u nás, ale místy středoevropana překvapí - např. zarovnávání přejezdu se silnicí se dělá veeelmi ledabyle :)
Když jsme se dostali mimo centrum, tak mi přišlo, že všichni bydlí v panelákách, na kterých se narozdíl od nás neprovádí renovace, nebo v dřevěnicích. Okrajové čtvrti mají silnice v podstatně horším stavu, myslím, že vedlejší uličky v těch předměstských částech byly i prašné cesty. To jen tak na dokreslení, jak vypadá Rusko.
Dle průvodce jsem měl naštudováno, co bych asi tak chtěl vidět, jak se tam dostanu a tak vůbec. Do Moskvy jsem dorazil v 10 hodin dopoledne, takže času dost. Začal jsem tedy okrajovými částmi, že centrum si nechám na později. První jsem chtěl vidět Lomonosovovu universitu - jednu z několika monumentálních stalinských staveb. Byl jsem z toho celkem odvázanej, fakt je to ohromná stavba. Podobný pocity jsem měl kdysi, když jsem čučel na Empire State Building :)
Potom jsem si říkal, že popojdu na tzv. Vrabčí hory, odkud je prý pěkný výhled na Moskvu. Je to jen o jednu stanice metra dál, tak to dojdu pěšky, řekl jsem si. No, nebyl to dobrej nápad. Za prvé jsou stanice metra od sebe dál než v Praze a za druhé jsem chytil nějakej blbej směr. Takže po hodinovým pochodu jsem byl rád, když jsem došel k nějakýmu jakýmukoliv dalšímu metru a radši jel do centra :)
V centru jsem samosebou chtěl vidět hlavně tu největší klasiku - Rudé náměstí, Kreml, Chrám Vasilije Blaženého, Univermag GUM, Zvon Car-kolokol (210t), Dělo Car-Puška (40t, ráže 890 mm), Lenina, metro a zkrátka všechno to, o čem jsem se před 19 lety tak usilovně učil v ruštině (škoda že jsem jí stihl jen rok, teď by se hodila).
Klika je, že všechny ty výše jmenované věci jsou nasekané jedna vedle druhé, takže jsem nemusel nikam zvlášť cestovat. No ale stejně jsem naběhal jen po Rudém náměstí a kolem Kremlu asi 20 km. Nafotil jsem si tam všechno odpoledne, pak se začlo stmívat a říkal jsem si, že za nočního osvětlení to všechno určitě taky bude hezký, tak jsem fotil jak se stmívalo... ...tak jsem si říkal, že počkám na úplnou tmu... No strávil jsem tam asi 3 hodiny a 100 fotek není asi o ničem jiným, než jak se stmívá :)
Kolem 7 hodiny jsem se dobelhal na hotel a byl jsem úplně zdechlej. Holt společenská obuv není turistice nakloněna :) Hotel jsem si vybral Český dům - je to zřízeno českým velvyslanectvím, je pouze pro občany ČR + SR a ceny jsou poměrně příznivý (ubytování se snídaní 120 EUR).
Byl jsem tak strašně moc zdechlej, že jsem se nešel občerstvit, ani nikam do města, ale zaběhl jsem na večeři jen v hotelu. Zas příjemné překvapení - celkem slušně jsem se navečeřel + pivko + káva - celkem za 10 E :) Akorát teda polovina personálu byli Češi a polovina Rusové, takže jsem nevěděl, na koho jak mluvit :)
Ráno jsem se odhlásil z hotelu a tradá mrknout na Lenina. Ne proto, že bych byl jeho zastáncem, ale proto, že mauzoleum je taky jedna z těch legendárních záležitostí Moskvy. V průvodci se píše, že není možno si nikde uložit věci, se kterýma se dovnitř nesmí (batohy, foťáky, atd.). Není to tak úplně pravda - cca 500 metrů od mauzolea jsou kasy na lístky do Kremlu a u nich je úschovna zavazadel. Tak jsem tam vše odložil a šel do fronty na Lenina. Fronta je pouhým zlomkem toho, co asi kdysi bývalo - já čekal asi 15 minut. Bezpečnostní kontrola tady byla nekompromisní, všechny foťáky, i mobily s foťákama musí zůstat venku. Což není problém, neboť v době, kdy je otevřeno mauzoleum, je i přímo na Rudém náměstí jedna úschovna zavazadel jen pro tento účel. No, mohl jsem to vědět dřív a ušetřit si pár kroků.
Mauzoleum má celkem zajímavou atmosféru (kombinace černého a červeného kamene, osvětlení), Lenin vypadá zachovale, ale tak nějak že by klidně mohl být vyřezaný ze dřeva, vosku a vypadal by stejně. Ale je to asi jediná nabalzamovaná mrtvola, co jsem viděl, tak nemám srovnání :)
Po mauzoleu jsem se jel podívat na Arbatskou ulici. To je nejstarší pěší zóna v Moskvě, se spoustou obchůdků se suvenýry a s domem, kde žíl A. S. Puškin. Přímo na konci Arbatské ulice je ruské ministerstvo zahraničí, což je další z těch monumentálních stalinských budov.
No a potom jsem se už toulal hlavně po některých těch pěkných stanicích metra a pak už jen na letiště a hurá domů. Teda letiště stojí za to. Sednout si tam pořádně není kam, takže jsem se nakonec navez do nějaký kantýny. Sice byla celkem nevzhledná, ale dalo se tam koupit jídlo a pití za zcela normální ceny (Ruzyně uč se). Bezpečnostní a pasová kontrola v Rusku, to je ještě o trošku vylepšená standardní kontrola na letišti - tady navíc vyzout boty, projít nějakým rentgenem, nebo co to bylo za sračku, nechat prošacovat. No, ale pak už jen odlet a hurá do CZ :)
A to je asi tak všechno :)
Fotky Rusko - Tver a Moskva
Lomonosovova univerzita Lomonosovova univerzita Věčný oheň u Kremlu Kreml
Mauzoleum V.I.Lenina Univermag GUM Chrám Vasilije Blaženého Rudé náměstí
Chrám Vasilije Blaženého Krasnaja ploščaď = Rudé náměstí Dělo Car-Puška - 40t, 890 mm ráže Dělo Car-Puška - 40t, 890 mm ráže
Zvon Car-Kolokol - 210t Chrámy v Kremlu Chrámy v Kremlu Kreml zevnitř - vpředu historie, vlevo socialistická moderna
Pokud dobře rozumím, tak toto je nultý kilometr Ruska, odtud se počítají vzdálenosti Univermag GUM Univermag GUM Rudé náměstí
IMG_0935.JPG IMG_0946.JPG IMG_0948.JPG IMG_0953.JPG
IMG_0964.JPG IMG_0966.JPG IMG_0967.JPG Hotel Český dům
Hotel Český dům Hotel Český dům Metro v Moskvě Metro v Moskvě
Fronta na Lenina - já čekal asi 10 minut, takže už ne jako za starých časů :) Metro v Moskvě Metro v Moskvě Metro v Moskvě
Ulice Arbat Dům, kde žil A.S.Puškin. V pozadí ministerstvo zahraničí Ministerstvo zahraničí Ministerstvo zahraničí
Metro v Moskvě Metro v Moskvě Metro v Moskvě