. . . . . . .
Menu
. . . . . . .
Aktuality
31.08.13USA 2013
25.04.13Šanghaj
18.10.11Svatba
02.06.10CEC 2010 - 3. závod
. . . . . . .
Zhodnocení sezóny 2005

Na začátku upozorňuji, že se jedná o trošku delší pokec, pokud byste si to někdo chtěli vytisknout, je tu i verze pro tisk (MS Word).
Pokud se k tomuto výtvoru chcete vytvářit, je tu i diskuze

Na tuhle sezónu jsem se moc těšil. Už v minulém roce jsem si sjel některé soutěže a konečně si pořídil auto, které je na soutěže vhodné. Během minulé sezóny jsem na něm také vychytal nějaké drobnosti, jako nové gumy, tlumiče, apod., takže hurá na novou sezónu...

Trochu jsem se tu rozkecal a ten můj výtvor je na delší čtení. Proto tedy začnu od konce - od celkového zhodnocení sezóny.

Celkové zhodnocení
Celá sezóna 2005 se mi moc líbila! Je vidět, že rok od roku se pořadatelé i jezdci chovají víc a víc profesionálně, i výběr tratí je na dost vysoké úrovni.
Chtěl bych za sebe (a věřím že i za všechny ostatní jezdce) poděkovat pořadatelům za jejich čas a úsilí, které věnují pořádání všech soutěží! Vím že to není žádná legrace a nevím, kolik lidí za to úsilí nahlas poděkuje. Takže všem díky!!!
Co se mi na jednotlivých soutěžích líbilo, popíšu dále u jednotlivých soutěží. Začnu tím méně příjemným - tím, co si myslím, že by se mělo změnit:

Seznamování s tratí

Věřím, že to není lehké, ale bylo by super, kdyby pro všechny posádky platily stejné podmínky - tzn. aby trať předem znali buď všichni nebo nikdo. Nelíbí se mi současný stav, kdy řada posádek soutěž najíždí předem přesto, že oficiálně trať nikdo nezná.
Ideální by asi bylo, kdyby:
a) všichni pořadatelé dokázali trasu soutěže udržet v tajnosti a nikdo by tak nevěděl, kudy se pojede
b) trať by dopředu (alespoň 2-3 dny) věděli všichni a každý by si ji mohl projet (to by ale asi brzo byly problémy s domorodci na trati)
Rozumným kompromisem je asi systém, jaký byl na Jižních Čechách za volantem - den před samotnou soutěží byly seznamovací jízdy, kdy si každý mohl trať projet a sepsat. Skoro stejně dobré (možná dokonce lepší) bylo řešení na zimním Velešíně - každá RZ se jela 3x - poprvé jako seznamovací, potom 2x naostro. Jestli navíc nikdo neznal a netrénoval trať předem, byl to zcela ideální stav.
Obracím se tu na pořadatele, ale tato výtka se týká hlavně jezdců - zkusme to všichni v rámci fair play a pokud se daná soutěž najíždět nemá, tak jí nenajíždějme!

Dodávání propozic
Na začátku sezóny bylo dohodnuto pravidlo, že propozice by měl pořadatel soutěže dodat vždy nejpozději 3 týdny před konáním soutěže. U některých soutěží se to letos povedlo, u některých ne (i u svého slalomu jsem to měl jen tak tak :)
Pro polovinu letošní sezóny a zdá se, že i pro další sezónu jsem byl pasován na správce www stránek 1. motosportklubu, takže pro příští sezónu se snažte propozice dodat mně. Pokud se Vám nebude chtít propozice sepisovat, nebo je včas nebudete mít zkompletované (některé detaily např. ještě nevíte), dodejte mi prosím alespoň stručné informace o soutěži a já z nich udělám nějaké stručné propozice. Kontakt na mě je na www stránkách uveden. Pokud nemáte přístup na internet, pošlete (osobně/poštou) propozice klidně přímo na sídlo 1. Motosportklubu - budova na cvičišti ÚAMK (ÚAMK , Karolíny Světlé 2 , České Budějovice, 370 04). Pokud je předáte p. Špalemu nebo p. Celjakovi, ti mi je také předají.
Zhruba totéž, co pro propozice platí i pro výsledky soutěží.

Povinné pojištění posádek
Pokud jsem na začátku sezóny dobře poslouchal, jsou všechny soutěže (celé) pojištěny proti škodám způsobeným třetím osobám (např. někomu vyorám brambory, rozbiju plot, otluču omítku). Vedle této pojistky bylo na některých soutěžích povinně vyžadováno i úrazové pojištění posádek. Myslím si, že toto pojištění by mělo být dobrovolné - ať si každý rozhodne, jestli chce v případě úrazu nějaké pojistné plnění nebo ne.
Pojištění každému jezdci soutěž poměrně nepříjemně prodražuje, proto ho navrhuji jako volitelné.

Počítání celkového hodnocení
Tohle není připomínka, to chci jen potvrdit, že souhlasím se stávajícím systémem hodnocení sezóny, kdy se dva nejhorší výsledky škrtají - každý nemůže odjet všechny soutěže a neměl by na tom být bitý.

Rozdělení tříd
Opět, toto není připomínka. Na začátku sezóny se mi moc nezdálo letošní rozdělení do tříd.
V průběhu sezóny jsem změnil názor, stávající rozdělení se mi zdá v pořádku.

Tak a teď už podrobněji k jednotlivým soutěžím...

1. Zimní Rallye Velešín
První letošní soutěž! Pln nadšení nastupuji do soutěže, vybaven optimismem a zánovními protektory značky Obnova Brno na obou nápravách.
Počasí skutečně odpovídá tomu, že jde o zimní rallye – sněhu a ledu požehnaně.
Všechny RZ se jely třikrát. První průjezd byl seznamovací a další dva naostro. To se mi jeví jako celkem dobrý systém – každý si mohl vyzkoušet a zapsat, co se jak pojede.
Trať klouzala naprosto úchylným způsobem, až jsem se z toho v jedné RZ mimo doporučenou trať podíval :)
Na konci jsme ve třídě byli třetí. Upřímně řečeno jsem si věřil víc, ale zkrátka jsem na to neměl.

Co potěšilo:

- super podmínky – soutěž na sněhu a ledu byla zajímavá změna
- seznamovací jízda – každá RZ se jednou jela jako seznamovací a tak si všichni mohli trať najet
- výsledek – první letošní pohár, první body :)
Co nepotěšilo:
- výlet mimo trať :)
- povinné pojištění (pokud si dobře pamatuju)

2. Po Jižních Čechách za volantem
Myslím, že to nebude jenom můj názor, když řeknu, že tahle soutěž je vrcholem sezóny. Již z loňska byla nasazena vysoká laťka a letos se posunula ještě o kousek výš.
Soutěž byla velmi profesionálně pořádána a celá se tvářila jako kterákoliv „vyšší“ rallye. Jednalo se o jedinou soutěž, kterou bylo možné najet den předem cvičně. Povolený byl jeden průjezd v pátek, ovšem našli se i jezdci, kteří průjezd neměli jen jeden a ani jen v pátek.
V pátek jsme si trať najeli a těšili se na sobotní závod. Musím pochválit výběr trati, ten byl super. Začínalo se slalomem na cvičišti ÚAMK, pokračovalo se třemi RZ na uzavřených silnicích, došlo i na rallycrossovou trať v Borovanech. Třešničkou na dortu byla motokárová jízda spolujezdců na cvičišti, která se počítala do výsledků. Celá trať se jela velice příjemně, ovšem na některých RZ jsem při pohledu na povrch dost trpěl :)
Až do cíle byli super i pořadatelé – nikde se nečekalo, vše odsýpalo jak mělo, vládla dobrá nálada.
Co se trošku nepovedlo, bylo počítání výsledků – čekalo se na ně snad 4 hodiny po dojezdu posledního auta... ...pak někdo podal protest a čekalo se dál :) Protest se týkal trestných bodů za předčasné příjezdy do časovek – pro příští rok by asi bylo dobře na každé soutěži stanovit a striktně dodržovat, jestli se budou/nebudou trestat předčasné příjezdy. Všichni pořadatelé by na soutěži by měli dávat stejné instrukce – dojíždět/nedojíždět do časovek předčasně – abychom nečekali před časovkou na svůj čas a aby na nás pořadatelé nemávali "pojeď", když předčasný příjezd není povolen.
S výsledkem jsem byl naprosto spokojen – skončili jsme ve třídě druzí!

Co potěšilo:
- super trať – nádherné ostré, tak akorát dlouhé a dostatečně zatáčkovité RZ
- seznamovací jízdy den předem – každý si mohl trať cvičně projet a zapsat
- profesionální výkony pořadatelů
- kvalitní konkurence
- samozřejmě výsledek :)
- brzdy na mém AX - vadly vždy až u cíle RZ :)
Co nepotěšilo:
- čekání na výsledky
- povinné pojištění
- hodnocení/nehodnocení předčasných příjezdů do ČK

3. 5. Českobudějovický slalom
Na tuhle soutěž jsem byl celkem zvědavej – prozatím se mi obvykle celkem dařily "méně zakroucené" soutěže, tak jsem se chtěl trošku vyšvihnout i při udatném kroucení volantem na slalomu.
Trať tohohle slalomu mi poměrně slušně sedla do ruky hned při prvním průjezdu a při druhém průjezdu jsem tradičně ještě o trošku zrychlil (jako asi každý, že ano). Slalom moc pěkně odsejpal, nebyly žádný zbytečný prostoje, ani problémy. Taktéž výsledky byly spočítány v rozumném čase. Byl jsem spokojen i s výsledkem - třetí místo ve třídě.

Co potěšilo:
- pěkná trať - zdála se mi rozumně obtížná a při tom rozumně rychlá
- minimální startovné
- výsledek
Co nepotěšilo:
- nic mě nenapadá

4. ROKO Rallye
Tady jsem byl celkem zvědavej, jakou formu bude soutěž mít - z názvu vyplývalo, že půjde o typ rallye, ale loni byla tatáž soutěž slalomem na uzavřeném parkovišti.
Nakonec jsem byl potěšen - jednalo se o klasickou rallye (tzn. přejezdy dle pravidel silničního provozu + uzavřené RZ). Co už ale moc ideální nebylo, byla skutečnost, že trať nebylo možno najet, ale jela se rovnou naostro. To by samo o sobě ještě nebyl takový problém. Víc mě štvalo, že dobře polovina posádek se jaksi o trase dozvěděla a měla ji najetou z předchozích dnů. Koho se to týká, ať si prosím sáhne do svědomí :(
Začátek soutěže byl provázen "krásnou" průtrží mračen - některé jezdce to rozladilo, já byl naopak rád - aspoň se setřou výkonové rozdíly :)
Trať se mi moc líbila, byla velice pěkně jezdivá, dost rychlá, přitom i se zajímavými zatáčkami - přesně jak bylo v propozicích - "trať je členitá a rychlá" :) Esíčko, které bylo v lese na bahně se mi málem stalo osudným, škoda, že jsem ten den neměl kameru :)
Celkem se mi zdálo, že jedu relativně slušně, ale celkový výsledek mě moc nepotěšil - v jedné RZ jsem dvakrát sejmul kuželku, takže jsem se na bednu nedostal. Skončil jsem až na pátém místě :( Pak jsem trochu nesportovně nečekal na vyhlášení a ujížděl pryč za dalšími věcmi, které na mě ten den čekaly.
Teprve po víkendu se ke mně dostaly výsledky a všiml jsem si, že jsou počítány trošku nedobře - místo součtu ze všech RZ byl započítán pouze druhý průjezd (každá se jela 2x). Kdyby se do výsledku použily skutečně všechny RZ, byly by výsledky často jiné, než ty oficiální :( Co se týče výsledků, mohly být ještě trestné body rozepsány do jednotlivých RZ, kde k nim došlo - bohužel byly všechny TB zapsány v poslední RZ - kdo se v tom má vyznat :)

Co potěšilo:
- pěkná trať - rychlá a členitá :)
- pořadatelé během závodu - vše šlo pěkně od ruky, nikde se moc nečekalo
- rozumná cena startovného
- nepovinné pojištění
- počasí - no, jiné možná nepotěšilo, mě jo :)
Co nepotěšilo:
- seznamovací jízdy - oficiálně žádné nebyly, přesto řada posádek trať najížděla - podmínky by měly být stejné pro všechny!
- výpočet výsledků - započítány jen druhé průjezdy RZ; TB ze všech RZ zapsány jen v poslední RZ
- propozice byly dodány až celkem na poslední chvíli

5. 2. Podzimní slalom v Č. Budějovicích
Tuhle soutěž nemůžu zhodnotit z pohledu jezdce, protože jsem ji sám pořádal. Hodnocení tedy nechám na Vás, na jezdcích.
Vezmu to tedy z druhé strany - musím pochválit všechny jezdce, že dodržovali pravidla, nehádali se se mnou, prostě byli super :)
Většina z jezdců se hlásila včas, ovšem byla i řada těch, kteří se hlásili až na místě. Vždycky s tím jsou trošku nervy, když nevím, kolik lidí přijede a kolik tedy můžu dát peněz do cen - pro příště vás tedy prosím, hlaste se včas, ušetříte mi tím nervy :)
Přestože jsem trať udělal na místní zvyklosti možná trošku komplikovanější, většina jezdců dokázala nezabloudit - máte mou pochvalu.
Děkuji také všem, kdo mi s pořádáním pomáhali - p. Špale, mí přátelé, rodina, atd.
Pokud se nic nezmění, počítám s podobnou soutěží i na příští rok.

6. Soubor slalomových zkoušek MTV Sport Velešín
Bohužel tuhle soutěž nemůžu hodnotit z pohledu jezdce, protože jsem ji nejel. Po letní dovolené jsem zjistil, že budu na svém stroji potřebovat několik oprav a svěřil jsem ho do rukou mechanika. Čekání na některé díly se ovšem protáhlo víc, než by mi bylo milé a tak jsem musel soutěž vynechat.
Co mě ovšem ani takto na dálku nepotěšilo, byla skutečnost, že zase nebyly seznamovací jízdy, ale některé posádky trať dopředu znaly a najížděly. Opět ať si dotyční sami sáhnou do svědomí :(
Druhá věc, která mě nepotěšila, byl nedostatek informací o soutěži - ani dodnes (3 dny po soutěži) se mi nedostaly do ruky propozice, abych je mohl umístit na web.